Söz kesme merasimi ardından nişan tarihine karar verilir ve çiftler süratle hazırlık sürecinin içine girerler.

Söz hazırlıklarında oldukça deneyim kazanacağın için nişan hazırlıklarını daha hızlı halledeceğini düşünüyorum. Öncelikle yapman gereken ilk şey misafir rakamını net olarak tanımlamak olmalı. Daha sonra konseptin hakkında düşünerek nişan mekanı arayışına girebilirsin. Hemen sonra hayalindeki konseptin ile ilgili düşünerek nişan yapacağın mekanın arayışına başlayabilirsin. Yemekli bir nişan yapmak istiyorsan menü içeriği zengin olan mekanları tercih etmeni öneririm. Böylece damak zevkine göre bir yemek menüsü oluşturabilirsin. İkramlıkların olduğu bol müzikli bir eğlence için davet mekanları ile iletişime geçerek, nişan kutlamasını küçük bir partiye dönüştürebilirsin. Dışarıda gerçekleştireceğin bir nişan için mutlaka profesyonel bir organizasyon firmasıyla çalışmanı öneriyorum. Nişan yapmak istediğin mekana karar verdikten sonra sıra nişan için alınacaklarının listesini yapmaya geldi. Bakalım nişan alışverişi ve nişanda yapılması gerekenler neler?

Nişan Alışverişi İçin Alınması Gerekenler

Söz alışverişine çıkarken de söylediğim gibi ilk yapman gereken şey alınacakların ve eksiklerin bir listesini çıkarmak. Aksi halde almayı unuttuğun şeyler yüzünden gereksiz zaman kaybı yaşayabilirsin. Sana tavsiyem tıpkı söz de olduğu gibi nişanda da planlı ve programlı hareket etmen. İşte başlıyoruz.

Nişan Pastası: Nişan töreninde kesinlikle olması gereken ilk şeylerden biri nişan pastasıdır. Nişan yüzüklerinizin takılmasının ardından sen ve müstakbel eşin fotoğraflara gülümseyerek küçük bir pasta kesme töreni vereceksiniz. Bu nedenle nişan pastaları tıpkı düğün pastası kadar gösterişli ve dikkat çekici olmalıdır. Nişan pastası süslemesi için pek çok seçeneğin olduğunu bilmelisin. Çiçekli, temalı, fotoğraf baskılı, ilginç pasta modelleri ya da üzerinde sadece isimlerinizin yazılı olduğu sade bir nişan pastası tercih edebilirsin. Nişan pastasının siparişini nişandan en az 1-2 hafta önce vermen, olası bir aksilik çıkmaması açısından önemlidir.

Nişan Masası: Tıpkı söz masası gibi ikramlıkların ve dekoratif aksesuarların olduğu özenle süslenmiş masadır. Söz masasına göre biraz daha büyük ve gösterişli olabilir. Örneğin masa yanlarına iki tane çiçekli ferforje koymak nişan masasını tamamlayan şık bir görüntü yakalamanı sağlayacaktır. Ayrıca nişan için çiftlerin vazgeçilmezi olan isim balonlarını da unutma. Masa üzerine serilecek olan runnerın, seçtiğin tema rengine uyumlu olmasına özen göstermeni tavsiye ederim. Masadaki uyumluluk misafirlerinden önce seni tatmin etmeli.

Nişan Makası: Nişan kurdelesinin kesileceği makas elbette tüm nişan aksesuarları kadar önemlidir. Boncuklu, taşlı, püsküllü, çiçekli ve vintage gibi çeşitleriyle karşımıza çıkan nişan makası için eminim ki karar vermekte zorlanacaksın. Sana bir tavsiyede bulunmamı istersen ben kesinlikle kendinden desenli vintage makasları öneririm. Hem oldukça şıklar hem de daha sonrası için rahatlıkla evinde kullanabilirsin.

  • Nişan Takıları: Nişan takıları gelin tarafının damada, damat tarafının da geline aldığı takıları ifade eder. Genellikle gelin tarafı damada şık bir saat hediye alırken, damat tarafı da gelin takı seti veya bilezik tarzı takılar alırlar. Tabii bunun için tarafların bütçe durumları en önemli etkendir. O nedenle şu ya da bu alınmalıdır diye bir kural bulunmaz.
  • Nişan Tepsisi: Söz tepsisiyle tamamen aynı özelliklere sahiptir. Hatta eğer istersen söz için aldığın tepsiyi nişanda da kullanabilirsin. Farklı bir nişan tepsisi istersen de söz tepsisinden daha gösterişli bir tepsi tercih edebilirsin. Yüzük yükseltici için iki yüzük yastığı ya da yüzük kutusu tercih edebilirsin.
  • Nişan Yüzükleri: Nişanın en önemli aksesuarlarıdır. Sen ve müstakbel eşinin özenle seçtiği alyanslar gecenin ilerleyen saatlerinde parmaklarınıza takılır ve kurdeleler kesilir. Alyans seçimini klasik, özel tasarım, motifli ya da taşlı olarak çeşitlendirebilirsin. Yüzüklerin ortak seçim olması için alyans alışverişini eşinle yapman büyük önem taşıyor.
  • Nişan Kıyafetleri: Nişan organizasyonunun en zor kısmı sanırım bu olabilir. Gelin adayları uzun, kısa, sade ya da gösterişli pek çok abiye arasında karar vermekte güçlük çekerken, damat adaylarının işi çok daha kolaydır. Çünkü karar vermeleri gereken tek şey takım elbisesinin rengi, gömlek ve kravatın da nasıl olması gerektiğidir.

Nişan Hediyeleri

Nişan bohçası hazırlarken eğer istersen müstakbel eşinin ailesi için de hediyeler koyabilirsin. En yakın aile bireylerine alacağın bu hediyeler, bütçene göre değişiklik gösterir. Baba için gömlek, anne için elbise varsa erkek kardeş ya da kız kardeş için de tişört alabilirsin. Karşı taraftan bohça gelirken de senin ailene geleceği için aileler arasında hoş bir etkileşim olacaktır. Ayrıca her aile bireyi için hediyeleri özel bohçalar halinde yapabilirsin de. Peki, nişan bohçası nasıl hazırlanır biliyor musun?

Nişan bohçası yaparken gelin için; iç çamaşırı takımları, gecelik ve pijama takımı, çorap, terlik, elbise, ayakkabı, parfüm deodorant, makyaj seti, çanta, bornoz, havlu, ayna ve tarak seti, Damat bohçası; içinse;pijama takımı, çorap, terlik, parfüm, deodorant, tıraş seti, iç çamaşırı seti, gömlek, kravat, kemer, mendil, havlu, cüzdan konulur. Bütçenizin durumuna göre bohça setinin içeriğini çeşitlendirebilirsin.

Nişan bohçasını istersen valiz içinde istersen de sandık içinde götürebilirsin. Son yıllarda nişan valizlerinin oldukça popüler olduğunu bilmen belki seçim yapman da sana yardımcı olabilir. Özellikle vintage bavullara hayran kaldığımı söyleyebilirim. Tercihin nişan sandığından yana olursa üzeri motifli olan sandıkları tercih etmeni öneririm. Oldukça şık durdukları bir gerçek.

Evet, artık söz ve nişan hazırlıklarını nasıl yapman gerektiği konusunda bilgi sahibisin. Eğer aklına takılan sormak istediğin sorular varsa yorum bırakabilirsin.

Kaynak: Düğün.com

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]