Düğünden bir gün önce yapılan gece muhteşem olsun istenir. Her gelin adayının hayali her şeyin harika olmasıdır. Günler öncesinden hazırlıklar, provalar, planlar yapılır. Yapılan hazırlıklar arasında kıyafetler, saç, makyaj, ikramlar kadar söylenen ve dinlenen şarkıların, türkülerin seçimi de önemlidir. Bunu seçmek, listelemek oldukça zordur. Gelini ağlatacak türküler, gelenleri oynatacak, eğlendirecek türküler özenle seçilir ve liste oluşturulur. Heyecanlı, bir o kadar da stresli, aileden ayrılışa ramak kalan bir gece.

Gelin ve ailesi tarafından kına gecesi çok özeldir. Bekarlığın son gecesi hüzünlü bir gecedir. Bu özel gecede kına yakılmadan gelin mekanın orta yerine oturtulur. Amaç hasret ve hüzün içerikli türkülerle gelini ağlatmaktır. Gelinin ailesi, dostları, akrabaları ve kendisi duygu dolu anlar yaşarlar. Bilinen türkülerin yanı sıra yöresel türküler de vardır. Kına gecesinin türkülerini listelemek gerekirse;

Kına Gecesi Çekimi

1.Yüksek Yüksek Tepelere:

Hemen hemen herkesin bildiği, her yörede söylenen bir türküdür. Her kınada mutlaka söylenir. Kına yakma anında, gelinin başında, kadınlar hep bir ağızdan söylerler. Eğer bir müzik sistemi kurulmuşsa öylede dinlenebilir. Bu türküde mutlaka her gelin ağlar. Ayrılışın, özlemin, hüznün yansımasıdır bu türkü.

2. Annem Hakkın Helal Eyle:

Bölge olarak, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaygın olarak bilinen bir türküdür. Gelinin annesinden helallik istediği, hüzünlü bir türküdür.

3. Kınayı Getir Aney:

Yine herkesin bildiği, kınaların vazgeçilmezi, insanın içini acıtan sözleriyle hüzünlü bir türküdür. Sözüyle de müziğiyle de herkesi gözyaşlarına boğan bir türküdür. Kına gecelerinin olmazsa olmazıdır.

4. Kınamı Yoğurdular:

Yöre olarak Karadeniz yöresine ait olan bu türkü, o bölgenin şivesiyle söylenir. Ama her yörede de söylenmeye başlamıştır. Ailesinden ayrılmakta zorluk çeken, genç bir kadının sözlerini anlatan, ağlatan bir türküdür.

5. Altın Tas İçinde Kınam Ezilir:

Bursa yöresine ait olsa da bu ürkü, her yörede bilinmektedir. Gelinin annesine seslendiği bu hüzünlü türküde, herkesin gözlerinin dolmaması mümkün değildir.

Kına gecesinin şarkılarına göz atmak gerekirse;

  1. Haydi Kızlar Kalkın Göbek Atmaya
  2. Kınamız Var Eli Zilli
  3. Çek Tulumbayı Çek Çek
  4. 7 Kocalı Hürmüz
  5. Gelin Geliyor
  6. Oğlan Bizim Kız Bizim

Kına yakmadan önce hüzünlü türkü ve şarkılarla gözyaşları dolacak. Kınadan sonra neşelenip eğlenmek için eğlenceli şarkılar olacak. Bu özel gece hüznüyle neşesiyle anılarda yerini alacak.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]