Evlilik için hazırlık yapan birçok çift bu süreçte neler yapılması gerektiği konusunda birtakım tereddütler yaşıyorlar. Öncelikle evlilik başvurusu için nikah günü alınması gerekiyor. Nikah işlemleri için eşlerden birinin ikametine bağlı evlendirme dairesinden nikah günü alınması gerekiyor.

Yapılacak olan bu başvuru neticesinde çiftlerden istenen belgeler nikah dairesi tarafından çiftlere verilerek en kısa sürede bu belgelerin temin edilmesi isteniyor. Ancak çiftler ikamet ettikleri yerin dışında evlilik başvurusu yapmak istiyorlar ise bunun için izin belgesi alarak başvuru yapmaları gerekiyor.

2018 yılı itibari ile yapılan düzenlemelerde nikah başvurusu ilçe müftülüklerine de yapılabiliyor. Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, ikamet ettikleri bölgedeki ilçe müftülüğüne başvurarak gerekli evrakları temin etmeleri ile birlikte ilçe müftülükten nikah tarihi alabiliyorlar.

Evlilik Başvurusu İkamet Edilen Adres Dışındaki Bir Yerden Başvuru Yapılması

Çiftlerin her ikisinin de ikamet ettiği yerleşim yerinin dışında başka bir yerden Evlilik başvurusu yapmak isteyenler, öncelikle kendi bulundukları yerdeki evlendirme dairesinden izin belgesi almaları gerekiyor. Alınan bu izin belgesi nikah yapılması istenilen yerdeki evlendirme dairesine teslim edilerek evlilik için gün alabiliyorlar.

Nikah için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik başvurusu esnasında çiftlerden birtakım belgeler isteniyor. Bu belgelerin başında her iki kişi içinde fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi, evlenme beyannamesi, ikametgah belgesi, vesikalık fotoğraf, evlilik sağlık raporu, evlendirme ehliyet belgesi ve nüfus kayıt örneği gibi evrakların en kısa süre içerisinde temin edilerek evlendirme dairesine ibraz edilmesi gerekiyor. Bu belgeler başvuru yapılacak olan belediyelere göre değişiklik gösterebiliyor.

Evlilik Sağlık Raporu için Yapılan Testler

Çiftlerin evlenmek için herhangi bir sağlık sorununun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi için evlilik sağılık raporunda bir takım test ve tahliller yapılıyor. Özellikle bulaşıcı hastalık olup olmadığı konusunda kan tahlili, idrar tahlili, akciğer filmi gibi test ve tahliller yapılarak bu tahlil ve testlerin sonucunda herhangi bir bulaşıcı hastalık yok ise evlilik için tüm şartlar yerine getirilmiş oluyor ve belirtilen tarihte çiftlerin nikahları kıyılarak evlilik akdi yerine getiriliyor. Eğer ki tahlil ve testlerde sorun çıkarsa bu durumda evlendirme dairesi evlilik için izin vermiyor.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]