Düğün fotoğrafçılığının popüler bir meslek olması sebebiyle, biraz fotoğraf çekmeyi bilen herkes düğün fotoğrafçılığı yapmaya başladı. Bu da sektörde birçok deneyimsiz insanın fotoğraf çekmesine ve bu nedenle de zaman zaman ortaya olumsuz sonuçların çıkmasına neden oluyor.Deneyimsiz fotoğrafçılar her zaman kötü çekim yapar diye bir şey tabii ki yok ancak düğün fotoğrafı gibi önemli fotoğrafları riske atmamak gerekir. Bu çekimler kötü olduğu takdirde tekrarlanması oldukça zordur. Gelinlik kirlendiyse tekrar kuru temizleme yapmak, tekrar saç ve makyaj yaptırmak ve ayrıca yeni bir fotoğrafçı bulmanız, ona da ödeme yapmanız gerekecektir.

Düğün fotoğrafçısı ararken bazı şeyleri dikkate alır ve titizlikle arama yaparsanız, fotoğraflarınızla ilgili kaygı duymanıza gerek kalmaz. Fotoğrafçı ararken acele etmemeniz ve kendinize birkaç alternatif bulup onların arasından eleme yapmanız daha iyi olacaktır.

Günümüzde düğün fotoğrafçıları internet üzerinden kolayca bulunuyor. Farklı sosyal ağlarda, internet sitelerinde pek çok fotoğrafçının çalışmalarını görmek mümkün. Zaten bu işi freelance olarak yapan fotoğrafçılar da kendi stüdyosu olan fotoğrafçılar da artık internet üzerinden kolaylıkla müşteri bulabiliyor. Böylece çalışmayı düşündüğünüz fotoğrafçının paylaştığı çalışmalarını inceleme fırsatınız oluyor. Birçok müşteri, fotoğrafçıların paylaştığı fotoğrafların altına da yorum bırakıyor. Buradan da yorumları okuyup fotoğrafçı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bazı fotoğrafçılar, Facebook sayfası da oluşturuyorlar ve onlarla çalışan müşteriler yıldız vererek aldıkları hizmeti değerlendiriyorlar. Bu değerlendirmeler çok önemli. 10 çalışmadan 1 çalışma düşük yıldız olabilir ama 10 çalışmadan 5 çalışmada düşük yıldız varsa o fotoğrafçıyla çalışıp çalışmamayı bir daha düşünmelisiniz.

Çalışmayı düşündüğünüz fotoğrafçının yaptığı işleri inceledikten ve aldığı yorumları okuduktan sonra eğer aklınızda hala soru işaretleri varsa fotoğrafçıdan referans isteyebilirsiniz. Size referans veremiyorsa ya deneyimi çok azdır ya da iyi bir referansı olmadığı için referans vermekten çekiniyordur. Böyle bir durumda da bu fotoğrafçıyı tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Kriteriniz sadece “iyi bir fotoğraf çekimi” olmamalı. Fotoğrafçının size sundukları da önemlidir. Albüm, slayt ve talebiniz doğrultusunda “Düğün Hikayesi” videoları yapıp yapmadığına göre de fotoğrafçıyı değerlendirmeye alabilirsiniz. Herşeyin gönlünüzce olması ümidiyle, Mutlulluklar 🙂

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]