Profesyonel düğün fotoğrafçısını buldunuz ve kapısını çaldınız! Peki, ona neler soracaksınız? Haydi birlikte inceleyelim 🙂 Bana kalırsa, direk fiyat odaklı değil de vereceği hizmeti, nasıl birer kişiliğe sahip olduklarını, yazışarak değil de mümkünse yüz yüze görüşerek bilgi paylaşımında bulunmayı deneyin derim. Ofislerini mutlaka ziyaret edin, hem kendilerini hemde ofislerini gözlemleyin, önemli sonuçta 😉

1- Ne tür çekimler yapıyorsunuz?

Fotoğraf ile veya video ile tüm gün düğün belgeseli, dış mekanda belirlenen yaklaşık iki saatlik ya da6 saatlik gelin-damat portre fotoğraf çekimi, düğünden sonra gelinliğinizi ve damatlığınızı dilediğiniz gibi kirlettiğiniz, parçaladığınız 🙂 “Trash the Dress” çekimi gibi birçok farklı seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Bunun için düğün fotoğrafçılarının jargonuna hakim olmanızı ve ona birlikte neler yapabilirizi sormanız da fayda var.

Düğün Çekimi / Nişan Çekimi / Save The Date / Trash The Dress

2- Çekim mekanlarınız nereler? Bizim tercih ettiğimiz mekanda çekim yapıyor musunuz?

Bulunduğunuz şehirde ya da çekim yaptırmak istediğiniz şehirde düğün fotoğrafı çektirebileceğiniz dış çekim mekanları için bir araştırma yapmanız sizler için en iyisi olacaktır. Düğün günü çekim yapılacak ise güzergahınıza en uygun lokasyona sahip olanı seçmeniz o gün işlerinizi kolaylaştıracaktır. Herşeyi göze almak için kesinlikle “Düğün Fotoğrafçınızın” tecrübelerinden faydalanın.

3- Çekime katıldığınız kişi sayısı ve çekimlerin hafta içi veya hafta sonu olması fiyata yansıyor mu?

Unutmayın! İki fotoğrafçı her zaman bir fotoğafçıdan iyidir :). Bu sayede daha fazla an ve farklı açılardan fotoğraflar yakalanır, çekimler daha hızlı ilerler ve elinize daha fazla fotoğraf geçer. Elbette bunun bir bedeli olması gerekiyor. Bizde bu bedel en minimum haldedir 🙂 Benden duymuş olmayın ama hafta içi çekimleri için daha hesaplı diyorlar, nedeni en çok sizi ilgilendiriyor aslında 😉

4- Çekimlerde hangi ekipmanları kullanıyorsunuz?

Çekim esnasında ışık, yansıtıcı (reflektör), tripod ve Profesyonel farklı lensler kullanılıyor olması çekimlerin daha sağlıklı sonuçlar vermesi açısından evet önemli. Tek bir makina ve lens ile çekimler çok standart olacaktır. Satın alacağınız hizmeti de iyi gözden geçirin derim. Ayrıca kullanılacak fotoğraf makinesinin 18 megapiksel ve üzerinde olmasını tercih etmeniz uygun olacaktır.

5- Çekimler sırasında ne tür aksesuarlar kullanabiliriz?

Çekimler sırasında gözlük, maske, balon gibi aksesuarlar kullanan fotoğrafçılar da var, bu işe hiç girmeyip aksesuar seçimini tamamen size bırakanlar da, biz seçimin büyük bir kısmını müşterimize bırakanlardanız, nedeni basit, sadece siz evlenmiyorsunuz, düşünsenize her çiftin isteklerini biz karşılıyoruz gibi bir söz sizlere verelim! Kocaman bir yalan olur herşey, çünkü hayal gücü oldukça yüksek bir milletiz 🙂

6- Çekim sırasında yanınızda yedek bir fotoğraf makinası da olacak mı?

Evet, birçok fotoğrafçının yanında yedek lensler oluyor; fakat ana makinada bir sorunun çıkması halinde o günün iptal olması an meselesi olduğundan yanlarında yedek bir gövde getirdiklerinden emin olun derim!

7- Çekilen tüm fotoğrafları mı teslim ediyorsunuz; yoksa belli bir sayıda sınırlıyor musunuz?

Bazı fotoğrafçılar o gün kaç tane fotoğraf çekildiyse- ki bu bazen iki bin tane bile olabiliyor- hepsini teslim ediyor, bazıları ise kendi belirledikleri bir sayıda fotoğrafı size veriyor. Biz sizin mutluluğunu ön planda tutuyoruz. Siz hangisini istiyorsunuz? Cevabınızı karşılıyoruz 🙂

8- Fotoğrafları tab mı ediyorsunuz, DVD formatında mı teslim ediyorsunuz?

Teknoloji ne kadar gelişse de risk her zaman var. DVD halindeki fotoğraflarınıza bir zarar gelmesi ihtimaline karşı, fazla bir meblağ ödemeden 10x15cm tab edilmiş hallerini de albümlerde saklayın derim. Bunu bizlerden satın alabilirsiniz.

9- Albüm ve baskı kaliteleriniz nasıl? Albüm paketleriniz neler ve fiyatları nedir?

Kağıt cinsi, çözünürlük, renklerin baskısı vs. gibi konularda tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için albüm örneklerine ve baskı kalitelerine mutlaka bakın. Bazı fotoğrafçılar düğün albümleri için birkaç kalite ve fiyat örneği sunuyor. Kaçar tane cep albümü, aile albümü, katalog albüm teslim edeceklerini ve ebatlarını öğrenin.

10- Fotoğraflar ham mı işlenmiş mi oluyor? Ne zaman teslim ediyorsunuz?

Fotoğraflarınızın photosoplu mu; yoksa işlenmemiş mi teslim edileceğini öğrenin. Özel bir talebiniz varsa belirtin. Bazı fotoğrafçılar tamamını ham, bazıları ise seçtiğiniz belli miktarda fotoğrafı photosoplu, geri kalanını ham teslim ediyor.

Dikkat dikkat!

Son olarak bir de ekleme yapmak istiyorum. Ödemeyi nasıl yapmanız gerektiğini önceden öğrenin. O günü rezerve etmeniz için bir ön ödeme yapmanıza gerek var mı? Dış mekan düğün fotoğrafları fiyatları neler, fiyata dahil olmayan ek ödemeler var mı gibi soruların hepsini önceden konuşun ve kağıt üzerinde imzalayın. Canınız yanmasın, bizim gibi şeffaf firmalar çok çok nadirdir. İyi Değerlendirin!

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]